Osuszanie Mikrofalami
Osuszanie mikrofalami
Profesjonalne osuszanie mikrofalami – osuszanie ścian z wykorzystaniem mikrofal
Wykorzystanie technologii mikrofalowych w procesie osuszania ścian jest najbardziej efektywną i szybką metodą dostępną na rynku. Jest to innowacyjne i skuteczne rozwiązanie, które nie ingeruje w konstrukcję budynku. Co więcej, jest to nieintruzywne dla osób przebywających w budynku.
Czym dokładnie jest suszenie mikrofalowe? To jedna z najskuteczniejszych technik, które umożliwiają szybkie osuszanie ścian, podłóg i sufitów. Znajduje szerokie zastosowanie w przypadku zalanych obiektów, starych budynków o wysokim poziomie wilgotności, piwnicach oraz przy usuwaniu pleśni z powierzchni ścian.
Dlaczego należy jak najszybciej zareagować na wilgoć w ścianach?
Należy jak najszybciej reagować na wilgoć w ścianach z kilku istotnych powodów. Gromadząca się woda w piwnicy, jeśli nie zostanie usunięta w ciągu kilku dni od jej wystąpienia (np. w przypadku zalania), prowadzi do całkowitego nasycenia konstrukcji ścian.
W rezultacie wskaźnik wilgotności ścian może sięgnąć nawet 22-24%, co odpowiada ilości 200-300 litrów wody na metr sześcienny ściany. W takiej sytuacji proces schnięcia murów może trwać nawet kilkanaście miesięcy, a w przypadku piwnic wiele lat. Dlatego istotne jest wcześniejsze podjęcie działań.
Jak to działa osuszanie mikrofalowe?
W procesie osuszania mikrofalowego korzystamy z specjalnych generatorów mikrofal, które posiadają antenę tubową. Antena ta jest przykładana do ściany i następnie podgrzewa wybrany fragment muru. Urządzenie generuje wiązkę mikrofal, która stopniowo podgrzewa zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną część muru.
W trakcie osuszania ścian i fundamentów za pomocą mikrofal generowane jest ciepło w wybranym obszarze muru. Podgrzane cząsteczki wody zaczynają się poruszać i oddziaływać między sobą, co prowadzi do wytwarzania ciepła, co z kolei powoduje ich odparowanie.
Technologia osuszania ścian za pomocą mikrofal umożliwia osuszenie trudno dostępnych elementów pomieszczeń i budynków. Jest również bardzo przydatna w przypadku grubych ścian – osuszanie mikrofalowe może być stosowane nawet przy murach o grubości do 2,5 metra!
Urządzenia używane w tej metodzie umożliwiają przenikanie mikrofal do materiałów nieprzewodzących, takich jak cegła, beton, cegły Porotherm czy beton komórkowy. Dużą zaletą tej metody jest jej nieinwazyjność. Mikrofale nie naruszają konstrukcji ścian, tynków ani farb. Dlatego często są wykorzystywane również przy pracach konserwatorskich.
Zalety ususzania ścian mikrofalami – poznaj plusy osuszania mikrofalowego
Najważniejsze plusy osuszania mikrofalowego to:
- Bezinwazyjność – metoda nie wymaga wiercenia otworów w ścianach ani nie powoduje uszkodzeń tynku, farby czy konstrukcji.
- Brak hałasu – urządzenia mikrofalowe działają bezgłośnie, co pozwala na komfortowe korzystanie z nich.
- Dezynfekcja i usuwanie pleśni – mikrofale skutecznie niszczą bakterie i pleśń w konstrukcji ściany, eliminując potrzebę stosowania dodatkowych metod, takich jak chemikalia. Ponadto, mikrofale usuwają nieprzyjemne zapachy spowodowane przez pleśń.
- Bezpieczeństwo – suszenie mikrofalowe nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi. Mieszkańcy mogą przebywać w budynku podczas procesu suszenia. Ściany i sufity są chronione przed wpływem mikrofal dzięki specjalnej siatce ochronnej. Mikrofale są również bezpieczne dla instalacji rur, takich jak HTA. Urządzenia mikrofalowe pozwalają na precyzyjną kontrolę procesu, minimalizując niepożądane skutki.
- Szybkość działania – czas suszenia zależy od wilgotności i grubości ściany. Proces jest możliwy do przeprowadzenia w dowolnym czasie roku, niezależnie od temperatury powietrza, i trwa zazwyczaj tylko kilka godzin.
- Ekonomia – suszenie mikrofalowe jest bardzo efektywne energetycznie w porównaniu do innych metod, takich jak osuszacze kondensacyjne, które zużywają dużo energii.
- Suszenie ścian drewnianych i zabytkowych – metoda mikrofalowa nie ingeruje w strukturę ścian, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla ścian drewnianych i murów obiektów zabytkowych.