
Hydroizolacja zbiorników wodnych
Hydroizolacja zbiorników wodnych i basenów
Jedną z najważniejszych kwestii, z którą podczas budowy betonowych zbiorników wodnych mają do czynienia inżynierowie, jest hydroizolacja. W zależności od tego, czy zbiornik wodny znajduje się pod czy nad ziemią, koniecznie należy spełnić pewne wymagania. W jaki sposób hydroizolować basen, staw czy inny zbiornik? O tym opowiemy w poniższym tekście.
Izolacja zbiorników na wodę
Zarówno zbiorniki na wodę jak i inne instalacje stacji uzdatniania wody muszą być całkowicie wodoszczelne oraz dobrze zabezpieczone przed tzw. ingresją wód zewnętrznych. Hydroizolacja zewnętrzna jest szczególnie ważna przede wszystkim ze względu na napór wód gruntowych pod ciśnieniem hydrostatycznym. W przypadku hydroizolacji zbiorników na wodę pitną, należy regularnie sprawdzać stan konstrukcji, aby przechowywana woda charakteryzowała się odpowiednią jakością.
Podziemne zbiorniki wodne
Jeśli mamy do czynienia ze zbiornikiem znajdującym się pod powierzchnią ziemi, warstwa hydroizolacyjna przede wszystkim nie może pozwalać na jakikolwiek wyciek lub wchłanianie wody do otaczającej go gleby. Ponadto, materiał izolacyjny musi silnie przylegać do ścian zbiornika.
Zbiorniki wodne na powierzchni ziemi
W przypadku tych zbiorników również nie może dochodzić do wycieków wody. Warstwa hydroizolacyjna powinna być elastyczna. Ściany zbiornika znajdującego się na powierzchni ziemi są narażone na zmiany temperatur otoczenia, w związku z tym kurczą się i rozkurczają.
Skuteczna hydroizolacja zbiorników wodnych
Przede wszystkim, aby warstwa hydroizolacyjna właściwie spełniała swoje funkcje, ściany zbiornika powinny wytrzymać ciśnienie hydrostatyczne wody. Skuteczna hydroizolacja musi być przede wszystkim bardzo trwała i elastyczna. Ma to znaczenie między innymi w kontekście środowiska naturalnego.
Skuteczna hydroizolacja zbiorników wodnych
Przede wszystkim, aby warstwa hydroizolacyjna właściwie spełniała swoje funkcje, ściany zbiornika powinny wytrzymać ciśnienie hydrostatyczne wody. Skuteczna hydroizolacja musi być przede wszystkim bardzo trwała i elastyczna. Ma to znaczenie między innymi w kontekście środowiska naturalnego.
Podczas wykonywania izolacji zbiorników na wodę korzystamy z produktów firmy Sika, która tworzy materiały do uszczelniania, łączenia, tłumienia, wzmacniania i ochrony obciążonych struktur. Wykorzystywane przez nas produkty są najwyższej jakości, a wszystkie substancje, które mają bezpośredni kontakt z wodą pitną posiadają niezbędne atesty i spełniają bardzo rygorystyczne normy.
Technologie wykorzystywane do hydroizolacji zbiorników na wodę pitną
W przypadku zbiorników magazynujących wodę pitną, wszystkie powierzchnie wewnętrzne muszą być na bieżąco monitorowane, czyszczone i dezynfekowane. Podczas prac hydroizolacyjnych korzystamy z kilku rozwiązań proponowanych przez firmę Sika. Wśród nich wyróżniamy:
1) Beton wodoszczelny (bez powłok i wypraw powierzchniowych)
2) Powierzchniowe wyprawy mineralne nanoszone ręcznie szpachlą lub natryskiem
3) Powłoki ochronne nanoszone metoda natryskową, pędzlem lub wałkiem
4) Membrany hydroizolacyjne przymocowane mechanicznie do podłoża
5) Technologie dodatkowe używane podczas hydroizolacji zewnętrznej konstrukcji podziemnych/podwodnych zbiorników
Należy pamiętać o tym, że warstwa hydroizolacyjna zbiorników na wodę pitną nie może jej zanieczyszczać ani wpływać na jej smak. Nie może też sprzyjać rozwojowi grzybów czy bakterii. Ponadto, warstwa hydroizolacyjna powinna być łatwa w czyszczeniu i dezynfekcji, a zastosowana technologia musi umożliwiać łatwe monitorowanie jej stanu.
Hydroizolacja oczek wodnych i stawów
Aby zbiorniki takie jak staw czy oczko wodne jak najdłużej spełniały swoje funkcje dekoracyjne i rekreacyjne, konieczne jest zastosowanie skutecznych technologii hydroizolacyjnych. W tym celu doskonale sprawdza się polimerowa membrana, która nie tylko izoluje wodę pitną od środowiska zewnętrznego, ale również wygląda bardzo estetycznie.
Membrany stosowane podczas hydroizolacji zbiorników wodnych są odporne na zmianę temperatur i warunków atmosferycznych, a ponadto umożliwiają szybkie doprowadzenie zbiornika do czystości i pięknego wyglądu.
Izolacja wodna basenów
Ze względu na różne typy basenów, stosuje się rozmaite typy hydroizolacji. Baseny różnią się od siebie nie tylko rozmiarem, ale również kształtem, wykończeniem oraz usytuowaniem. Wszystkie te czynniki mają bezpośredni wpływ na wybór odpowiedniej technologii hydroizolacyjnej. Z reguły podczas prac hydroizolacyjnych basenów wykorzystuje się warstwę membranową, która pozwala osiągnąć zadowalający efekt wizualny.
Przed nałożeniem polimerowej membrany konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Wykonywane przez nas usługi zawsze są kompleksowe, dlatego montaż membrany nie jest ostatnim etapem. Prace wieńczymy zabezpieczeniem hydroizolacji przed czynnikami zewnętrznymi.
Polimocznik jako materiał hydroizolacyjny
Jednym z najskuteczniejszych materiałów hydroizolacyjnych jest polimocznik, który zastępuje np. włókno szklane. Wykazuje duża wytrzymałość, elastyczność oraz odporność na działanie kwasów, zasad, wody, warunków atmosferycznych czy promieniowania UV. Ponadto, wykazuje się wysoką przyczepnością do betonu czy stali i doskonale nadaje się do hydroizolacji zbiorników na wodę pitną. Więcej szczegółów dotyczących zalet powłok polimocznikowych znajdziesz [tutaj].
Potrzebujesz skutecznej i niezawodnej powłoki hydroizolacyjnej dla zbiornika wodnego? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie szczegółowy plan działania oraz wycenę wszystkich prac hydroizolacyjnych.