hydroizolacja piwnicy

Hydroizolacja piwnicy

Hydroizolacja piwnic

Poziom wód gruntowych i powierzchniowych w Polsce nie jest zbyt wysoki. Czasem jednak może dojść do gwałtownego wzrostu na skutek intensywnych opadów deszczu bądź nagłych roztopów śniegu. W takiej sytuacji można dojść do zalania piwnic domów oraz obiektów użytkowych. Mając to na uwadze, warto pomyśleć o wykonaniu odpowiedniej hydroizolacji piwnicy. 

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się
Spis treści
1. Izolacja wodna piwnicy – dlaczego jest tak ważna? 2. Hydroizolacja piwnicy od zewnątrz 3. Hydroizolacja piwnicy od wewnątrz 4. Wykonywanie hydroizolacji piwnicy w praktyce 5. Hydroizolacja piwnicy – najważniejsze informacje

Izolacja wodna piwnicy – dlaczego jest tak ważna?

Piwnica to jedno z najbardziej narażonych na niszczycielskie oddziaływanie wody pomieszczeń w domu. Jeśli hydroizolacja piwnicy w danym przypadku została wykonana w niewłaściwy sposób (lub w ogóle jej nie ma), wówczas woda bez problemu przenika do wnętrza budynku. Jest to niekorzystne zjawisko z wielu powodów. Przede wszystkim taki stan rzeczy prowadzi do zwiększonego ryzyka powstawania grzybów i pleśni na ścianach. Co więcej, w omawianych warunkach może także dojść do poważnego naruszenia konstrukcji budynku. 

Trzeba też pamiętać o tym, że zalegająca w piwnicy woda przyczynia się do nasiąkania konstrukcji ścian. Po ewentualnym zalaniu piwnicy trzeba zatem zadbać o możliwie jak najszybsze usunięcie wody z tego pomieszczenia. W przeciwnym wypadku trzeba bowiem liczyć się z koniecznością długotrwałego suszenia piwnicy, które może trwać nawet kilkanaście miesięcy.

Warto mieć świadomość, że prawidłowo wykonana izolacja wodna piwnicy doskonale chroni wnętrze budynku nie tylko przed przenikaniem wody, ale także negatywnym oddziaływaniem szkodliwych związków chemicznych występujących w gruncie. Warto pamiętać o tym, że skuteczna hydroizolacja na ogół ściśle przylega do podłoża, stanowiąc system doskonale zabezpieczający wnętrze piwnicy przed przedostawaniem się tam wilgoci. Izolacja pionowa musi płynnie przechodzić w poziomą bez występowania jakichkolwiek przerw pomiędzy nimi.

hydroizolacja piwnicy

Hydroizolacja piwnicy od zewnątrz

Hydroizolacja piwnicy należycie spełnia swe zadanie wówczas, gdy jest wykonana zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku. W tym pierwszym przypadku należy zadbać o właściwe ułożenie izolacji pionowej na ścianach zewnętrznych oraz izolacji poziomej na ławach fundamentowych, a także pod powierzchnią podłogi. Prace przygotowawcze przy układaniu hydroizolacji od zewnątrz swym zasięgiem obejmują całkowite usunięcie piasku z ław fundamentowych oraz ich zagruntowanie przy użyciu specjalnego bitumicznego środka. Masę bitumiczną rozprowadza się za pomocą pędzla, a na ściany nakłada się tynk wyrównawczy.

Izolacja pionowa powinna znajdować się na wysokości co najmniej 30 cm nad powierzchnią terenu. Musi ona w odpowiedni sposób łączyć się z poziomą izolacją zlokalizowaną pod sufitem parteru.

Hydroizolacja piwnicy od wewnątrz

Wykonywanie hydroizolacji piwnicy swym zasięgiem obejmuje zarówno wykonanie izolacji poziomych, jak i pionowych. Przy realizacji tych pierwszych należy uszczelnić wszystkie występujące otwory, przez które ewentualnie mogłaby przedostać się woda.  Do tego celu najlepiej nadaje się wysokiej jakości zaprawa betonowa, a także masa bezskurczowa powszechnie wykorzystywana do wypełniania łączeń pomiędzy poszczególnymi warstwami łączeń.  

Wykonując takie zadania, jak zrobienie i odtworzenie izolacji piwnicy, najpierw zagruntowuje się posadzkę emulsją bitumiczną. Następnie wtapia się siatkę z włókna szklanego w wodoszczelną powłokę. Należy także pamiętać o zrobieniu warstwy dociskowej z betonu zbrojonego. Do wzmocnienia połączeń ścian i płyt dociskowych najlepiej nadają się odpowiednio dobrane taśmy uszczelniające.

Zasadnicza istota hydroizolacji pionowej sprowadza się do zrobienia iniekcji kurtynowej albo strukturalnej. W przypadku tej pierwszej wierci się otwory na wylot w ścianach oraz podłodze. W powstałe w ten sposób dziury aplikuj się preparat tworzący powłokę uszczelniającą. Specyfik ten zazwyczaj przygotowywany jest na bazie żywic poliuretanowych albo żeli akrylowych.

Iniekcję strukturalną wykonuje się w celu wzmocnienia i uszczelnienia przegrody muru. Przy wykorzystaniu tej metody najlepiej jest sięgnąć po specjalne emulsje silikonowe i żele akrylowe, które wprowadza się w nawierconą wcześniej siatkę otworów.

Wykonywanie hydroizolacji piwnicy w praktyce

Łatwość realizacji prac związanych z wykonaniem hydroizolacji piwnicy zależy przede wszystkim od miejsca posadowienia danego budynku. Jeśli dany obiekt zlokalizowany jest na płycie fundamentowej, wówczas cały proces przebiega szybko i bez zbędnych zakłóceń. W tej sytuacji bowiem nie występują bowiem żadne miejsca, które mogłyby powodować wycieki.

Omawianą inwestycję znacznie trudniej jest przeprowadzić przy budynkach podpiwniczonych posadowionych na ławach. W takiej sytuacji zazwyczaj niezbędne okazuje się bowiem wykonanie izolacji poziomej ścian i ław fundamentowych oraz podłogi piwnicy w celu zabezpieczenia tych elementów budynku przed wodą podciąganą kapilarnie i przedostającą się przez posadzkę. Bardzo ważna jest też realizacja izolacji pionowej ścian chroniącej przed cieczą znajdującą się w gruncie.

Hydroizolacja piwnicy – najważniejsze informacje

Hydroizolacja piwnicy jest ważna, aby zapobiec zalaniu piwnicy oraz negatywnym skutkom wilgoci, takim jak rozwój grzybów, pleśni i uszkodzenia konstrukcyjne. Hydroizolacja piwnicy może być wykonana zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku.

Hydroizolacja piwnicy od zewnątrz polega na ułożeniu izolacji pionowej na zewnętrznych ścianach oraz izolacji poziomej na ławach fundamentowych i pod powierzchnią podłogi. Prace przygotowawcze obejmują usunięcie piasku z ław fundamentowych i zagruntowanie ich. Następnie nakłada się masę bitumiczną za pomocą pędzla i nakłada tynk wyrównawczy na ściany. Izolacja pionowa powinna znajdować się co najmniej 30 cm nad powierzchnią terenu i łączyć się z poziomą izolacją pod sufitem parteru.

Hydroizolacja piwnicy od wewnątrz obejmuje wykonanie izolacji poziomych i pionowych. Otwory, przez które woda mogłaby przedostać się do piwnicy, są uszczelniane za pomocą zaprawy betonowej i masy bezskurczowej. Prace polegają na zagruntowaniu posadzki emulsją bitumiczną, wtapianiu siatki z włókna szklanego w wodoszczelną powłokę i wykonaniu warstwy dociskowej z betonu zbrojonego. Do wzmocnienia połączeń ścian i płyt dociskowych można użyć taśm uszczelniających. Hydroizolacja pionowa może być wykonana za pomocą iniekcji kurtynowej lub strukturalnej, gdzie preparat uszczelniający jest wprowadzany do nawierconych otworów.

skuteczna-hydroizolacja-piwnicy

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się

Najnowsze wpisy