hydroizolacja piwnicy

Hydroizolacja piwnic

Hydroizolacja piwnicy. Czym izolować ściany piwnic?

Woda jest jednym z największych zagrożeń dla kondycji ścian oraz fundamentów budynku. Jak pokazują statystyki, średnia wartość opadów w Polsce wynosi 600 mm rocznie, jednak zmiany klimatu sprawiają, że w wyniku anomalii dochodzi do przekroczenia norm i miejscowych podtopień. Gdy istnieje zagrożenie zalania piwnicy, kluczową kwestią jest odpowiednia hydroizolacja piwnicy, która powinna być profesjonalnie i dokładnie wykonana, przy użyciu najlepszych materiałów.

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się
Spis treści
1. Profesjonalne wykonywanie izolacji przeciwwodnych 2. Dlaczego warto zadbać o izolację piwnicy? 3. Przyczyny zalewania piwnicy 4. Izolacja przeciwwodna piwnicy a woda gruntowa 5. Skuteczne osuszanie budynku 6. Osuszanie ścian mikrofalami 7. Hydroizolacja piwnicy krok po kroku 8. Materiały wykorzystywane do hydroizolacji piwnicy 9. Profesjonalne osuszanie ścian i hydroizolacja piwnic

Profesjonalne wykonywanie izolacji przeciwwodnych

Od wielu lat specjalizujemy się w wykonywaniu  hydroizolacji ścian, fundamentów, balkonów czy tarasów. Jeśli szukasz sprawdzonego, doświadczonego zespołu, skontaktuj się z nami. Udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania oraz przygotujemy szczegółowy plan działania, dopasowany do konstrukcji budynku oraz jego umiejscowienia. Dzięki blisko 30-letniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie szybko zlokalizować przyczynę zalania piwnicy, osuszyć ją oraz – w razie potrzeby – wykonać hydroizolację budynku. Nasi inżynierowie wykorzystują zaawansowane technologie, które pozwalają raz na zawsze zlikwidować zawilgocenia. Działamy na terenie całej Polski, a nasz zespół wykonał już ponad 200 osuszeń w kraju. Decydując się na współpracę z nami, otrzymasz również gwarancję na wykonane prace. 

hydroizolacja piwnicy

Dlaczego warto zadbać o izolację piwnicy?

Piwnica to strefa o zwiększonej wilgotności czyli jeden z elementów domu najbardziej narażonych na niszczycielskie działanie wody. Brak izolacji przeciwwodnej lub hydroizolacja piwnicy wykonana w sposób nieprawidłowy może bardzo szybko doprowadzić do przenikania wody do pomieszczeń w domu, a nawet naruszenia konstrukcji całego budynku. Woda przenikająca z gruntu nie tylko jest zagrożeniem samym w sobie. Stanowi ona doskonałe środowisko życia dla grzybów i pleśni. Pierwszą oznaką obecności tych mikroorganizmów jest nieprzyjemny zapach, jednak w dłuższej perspektywie są one w stanie doprowadzić do korozji i poważnych uszkodzeń obiektu. 

Jeśli woda gromadząca się w piwnicy nie zostanie usunięta w ciągu kilku dni, spowoduje całkowite nasiąknięcie konstrukcji ścian. W takiej sytuacji proces schnięcia murów może trwać nawet kilkanaście miesięcy, a w przypadku piwnic – wiele lat. Dlatego kluczowa jest wczesna reakcja.

Przyczyny zalewania piwnicy

Woda zalała Twoją piwnicę i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Plan działania zależy przede wszystkim od przyczyny incydentu, dlatego pierwszym i kluczowym etapem jest dokładna analiza sytuacji i diagnostyka.

Najczęstszą przyczyną zalania piwnicy jest wysoki poziom wód gruntowych, który podnosi się przede wszystkim w wyniku bardzo intensywnych opadów. Jeśli Twoja piwnica zostaje zalana za każdym razem, gdy pojawiają się opady atmosferyczne, prawdopodobnie masz do czynienia z nieodpowiednią izolacją przeciwwilgociową/przeciwwodną lub jej brakiem. Wówczas, aby rozwiązać problem zalewania piwnicy raz na zawsze, należy zainwestować w dokładne zabezpieczenie ściany przed wodą.

Problem wilgoci w piwnicy powraca? Istnieje prawdopodobieństwo, że instalacja wodno-kanalizacyjna uległa uszkodzeniu. W takiej sytuacji należy odnaleźć uszkodzoną rurę i naprawić ją. Jeśli nie uda Ci się zlokalizować usterki, być może konieczna będzie wymiana całej instalacji, a następnie dokładne osuszenie piwnicy.

Zawilgocenia ścian to bardzo uporczywy problem, a jego przyczyną nie muszą być błędy wykonawcze czy usterki. Możliwe, że powodem jest po prostu upływ czasu: budynki, które zostały zbudowane kilkadziesiąt lat temu są bardziej narażone na zalanie.

Izolacja przeciwwodna piwnicy a woda gruntowa

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z niskim poziomem wody gruntowej, części budynku znajdujące się pod ziemią, są narażone tylko na krótkotrwałe działanie wody. Właściwym rozwiązaniem jest wówczas pionowa hydroizolacja powłokowa z masy bitumicznej. 

O zmiennym poziomie wód gruntowych mówimy wówczas, gdy woda podnosi się na wiosnę oraz jesienią.  W tej sytuacji zaleca sę zastosowanie wzmocnionej hydroizolacji, składającej się z dwóch warstw papy oraz ścianki dociskowej. 

Na terenach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych, budowanie domów nie jest rekomendowane. Jeśli jednak budynek został położony w takim miejscu, izolację piwnicy powinna tworzyć szczelna wanna zewnętrzna. 

Skuteczne osuszanie budynku

Samodzielne osuszanie budynku może zakończyć się uszkodzeniem jego konstrukcji. Dlatego, jeśli Twoja piwnica została zalana, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami.

Po wypompowaniu wody z piwnicy należy zająć się jej dokładnym osuszeniem. Naturalne wysychanie budynku odbywa się z szybkością 10 cm grubości muru na rok, dlatego konieczne jest działanie z zewnątrz.

Innowacyjne technologie dają nam dostęp do kilku metod osuszania ścian i fundamentów. Pamiętaj, że wybór metody zależy przede wszystkim od sytuacji, budynku oraz indywidualnych potrzeb jego właścicieli.

skuteczna-hydroizolacja-piwnicy

Osuszanie ścian mikrofalami

W przypadku zalanej piwnicy skuteczne może okazać się osuszanie mikrofalami. To nieinwazyjna metoda, która szybko przynosi widoczne efekty. Mikrofale oddziałują bezpośrednio na cząsteczki wody, które są ogrzewane i odparowywane. Ta technologia pozwala osuszyć trudno dostępne elementy pomieszczeń i budynków oraz grube ściany. Mikrofale mogą być wykorzystywane przy murach o grubości nawet do 2,5 metra. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tej metodzie osuszania ścian.

Hydroizolacja piwnicy krok po kroku

Jeśli okaże się, że przyczyną zalania piwnicy jest nieprawidłowa izolacja przeciwwodna, konieczne będzie rozpoczęcie prac hydroizolacyjnych. Wybór odpowiedniej metody hydroizolacyjnej zależy przede wszystkim od rodzaju gruntu występującego w podłożu oraz od poziomu wody gruntowej. 

Jeśli budynek jest posadowiony na płycie fundamentowej, wykonanie hydroizolacji będzie bardzo łatwa, ponieważ w tym przypadku nie ma miejsc, które potencjalnie mogłyby powodować jakiekolwiek wycieki. 

Natomiast w budynku podpiwniczonym, który jest posadowiony na ławach, można wykonać:

Bardzo ważne, aby każda z izolacji ściśle przylegała do podłoża i była szczelna, również na powierzchni tzw, łączeń.

Co istotne, inaczej przeprowadza się izolację piwnic na gruntach przepuszczalnych, a inaczej np. na gruntach spoistych.

Materiały wykorzystywane do hydroizolacji piwnicy

W przypadku hydroizolacji stosowanych w gruncie wykorzystuje się materiały bitumiczne, mineralne oraz z tworzyw sztucznych. Powłoki polimerowo-bitumiczne są odporne na deszcz, podobnie jak powłoki polimerowo-cementowe, które dodatkowo są bardzo elastyczne i nie wymagają gruntowania. Jako izolacja piwnic doskonale sprawdzają się również bitumiczne membrany oraz papy termozgrzewalne. 

Wybierając materiał należy pamiętać, by dopasować go przede wszystkim do podłoża. Cienkie folie z tworzyw sztucznych nie sprawdzą się jako materiał hydroizolacyjny, głównie ze względu na to, że są nietrwałe i podatne na uszkodzenia.

Profesjonalne osuszanie ścian i hydroizolacja piwnic

W przypadku zalanej piwnicy bardzo ważna jest szybka interwencja. Zawilgoceniu ścian towarzyszą grzyby i pleśń, które mogą wpłynąć na stan zdrowia osób przebywających w budynku. Poza tym długotrwałe, oddziaływanie wody wpływa na kondycję ścian piwnicy i fundamentów.

Decydując się na współpracę z nami, możesz liczyć między innymi na bezpłatną analizę i doradztwo. Nasi doświadczeni specjaliści udzielają darmowych porad, odpowiadając na pytania związane z osuszaniem budynków i piwnic oraz ich hydroizolacją.

Konieczny może okazać się również drenaż, jednak dobór metody zawsze odbywa się po dokładnych oględzinach. Specjalizujemy się zarówno w osuszaniu ścian jak i hydroizolacji poszczególnych elementów budynku, dlatego skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tych zagadnień.

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się

Najnowsze wpisy