hydroizolacja tarasów

Hydroizolacja tarasu

Hydroizolacja tarasu – Profesjonalne wykonawstwo

Taras to element konstrukcyjny budynku, który zazwyczaj wystaje poza jego obrys. Zdarza się jednak, że taras znajduje się nad pomieszczeniem. W obu sytuacjach jest on narażony na działanie warunków atmosferycznych i zmienne temperatury, ale także promieniowanie UV czy opady deszczu lub śniegu. Właśnie ze względu na zagrożenie, jakie płynie w związku z opadami atmosferycznymi, należy szczególnie zadbać o odpowiednią izolację tarasu. Zalegająca woda to największa bolączka dla okładziny tarasowej. Na przestrzeni roku, pod wpływem zmieniającej się temperatury, woda na przemian zamarza i odmarza. To powoduje pękanie płytek i powstawanie zacieków. Zabezpieczenie tarasu przed wodą pozwoli uniknąć kosztownych i trudnych w naprawie zniszczeń. 

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się
Spis treści
1. Firma wykonująca hydroizolacje tarasu 2. Izolacja tarasu - dlaczego jest tak ważna? 3. Hydroizolacja tarasu - wybór odpowiedniej metody 4. Jak wybierać najlepsze materiały do hydroizolacji tarasu 5. Izolacja jednokomponentowa 6. Izolacja dwukomponentowa sztywna 7. Izolacja dwukomponentowa elastyczna 8. Przygotowania do hydroizolacji tarasu 9. Hydroizolacja tarasu krok po kroku 10. Wycieki na tarasie - jak ich uniknąć? 11. Idealna hydroizolacja tarasu 12. Prace hydroizolacyjne tarasu w 7 etapach

Firma wykonująca hydroizolacje tarasu

Jeśli szukasz zespołu fachowców, który krok po kroku wykona odpowiednią hydroizolację tarasu, skontaktuj się z nami! Nasza firma specjalizuje się w wykonywaniu izolacji przeciwwodnych i ma na koncie wiele udanych realizacji. Możesz skorzystać z naszych usług oraz bezpłatnego doradztwa. Odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące prawidłowej hydroizolacji tarasu, przygotujemy plan działań dostosowany do Twoich potrzeb oraz konstrukcji budynku, a także wykonamy wszystkie niezbędne prace sprawnie i kompleksowo. 

hydroizolacja przeciwwodna tarasu

Izolacja tarasu - dlaczego jest tak ważna?

Aby móc korzystać z tarasu bez przeszkód przez długie lata, należy zadbać, by jego konstrukcja została zaprojektowana i wykonana w bezpieczny sposób. Zapobiegając wnikaniu wody w głąb konstrukcji sprawimy, że elementy, z których zbudowany jest taras, będą dużo trwalsze. Warstwa hydroizolacyjna stanowi barierę nie tylko przed wodą i wilgocią, ale również przed mikroorganizmami. 

izolacja przeciwwodna tarasu

Hydroizolacja tarasu - wybór odpowiedniej metody

W przypadku hydroizolacji tarasów, bardzo ważne są pierwsze etapy prac: ocena sytuacji wyjściowej oraz wybór odpowiedniego systemu, najlepiej dopasowanego do budynku. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z zupełnie nową konstrukcją, czy hydroizolacją tarasu wykonywaną z powodu zniszczeń dotychczasowej powierzchni, kluczowa jest skrupulatność. W przypadku izolacji przeciwwodnych, każde pojedyncze niedociągnięcie i każdy prześwit stanie się źródłem przecieków, a w konsekwencji kłopotliwych (a przede wszystkim kosztownych) zniszczeń. 

Jak wybierać najlepsze materiały do hydroizolacji tarasu

Wybierając materiały hydroizolacyjne, należy wziąć pod uwagę takie kryteria jak: 

Elastyczność materiałów jest bardzo ważna w takich miejscach jak połączenie powierzchni poziomej ze ścianą, ponieważ występują tam bardzo duże naprężenia konstrukcyjne lub materiałowe. Prawidłowe wykonanie izolacji przeciwwodnej tarasu jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy znajduje się bezpośrednio nad jednym z pomieszczeń domu. Nacieki mogą doprowadzić do zawilgocenia sufitu oraz rozwoju grzybów czy pleśni. 

Aby hydroizolacja tarasu była skuteczna przez długie lata, niezbędne jest zastosowanie materiałów wysokiej jakości. Izolacje polimerowe są odporne na mróz i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że metalowe elementy znajdujące się w konstrukcji tarasu należy chronić przed działaniem polimerów czy cementu. 

W naszym sklepie internetowym znajdziesz wysokojakościowe, specjalistyczne preparaty zabezpieczające beton czy drewno, które można stosować zarówno do rozległych prac hydroizolacyjnych jak i napraw w domowych warunkach. Kliknij [tutaj] i dowiedz się więcej. \

Nasz zespół specjalizuje się w wielu skutecznych metodach hydroizolacyjnych, m.in. w izolacjach polimocznikowych oraz zastosowaniu płynnej membrany. Polimocznik charakteryzuje się dużą przyczepnością m.in. do betonu i stalą, a ponadto jest odporny na działanie grzybów czy pleśni. Wybierając polimocznik, skutecznie unikniesz problemu podciekania wody pod warstwę izolacyjną. 

Płynna membrana to wodoodporny materiał izolacyjny, którego aplikacja odbywa się bardzo szybko i sprawnie. Sprawdza się zarówno w bardzo niskich jak i skrajnie wysokich temperaturach. Co więcej, doskonale sprawdza się w trudnych okolicznościach oraz miejscach, gdzie regularnie stoi woda. 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o izolacjach polimocznikowych lub płynnych membranach.  

Izolacja jednokomponentowa

Hydroizolacja jednokomponentowa to szybkie, uniwersalne i bardzo łatwe w użyciu rozwiązanie. Folię w płynie można zastosować między innymi na podłożu betonowym, cementowym oraz cementowo-wapiennym, a nakłada się ją za pomocą wałka lub pędzla. Aby izolacja jednokomponentowa odpowiednio spełniała swoje funkcje, należy nałożyć ją przynajmniej w dwóch warstwach. 

Izolacja dwukomponentowa sztywna

Izolacja dwukomponentowa można stosować na wilgotne posadzki bez gruntowania. Składa się z minerałów i tworzyw sztucznych oraz chroni posadzkę przed ciśnieniem wody z gruntu czy mrozem. Wadą rozwiązań dwukomponentowych jest konieczność dokładnego wymieszania ze sobą składników. Jedna warstwa izolacji dwukomponentowej schnie nawet do 8 godzin, dlatego prace hydroizolacyjne trwają wówczas znacznie dłużej. 

Izolacja dwukomponentowa elastyczna

Izolację dwukomponentową sztywną stosuje się nawet na starą, wysłużoną okładzinę ceramiczną. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu, który trzeba byłoby przeznaczyć na skuwanie całej posadzki. Izolacja elastyczna jest bardziej uniwersalna od sztywnej, znacznie szybciej schnie i można ją stosować niemal na każdym podłożu.

Przygotowania do hydroizolacji tarasu

Przed rozpoczęciem prac hydroizolacyjnych, należy dokładnie sprawdzić całą powierzchnię tarasu. Bardzo ważne jest zlokalizowanie i zweryfikowanie przyczyny powstałego zawilgocenia. Kiedy zyskamy pewność, w jaki sposób powstały zniszczenia, należy wybrać materiał hydroizolacyjny oraz opracować szczegółowy, podzielony na etapy, plan działania. 

Na tym etapie istotnym elementem jest podłoga czyli zewnętrzna, widoczna warstwa, którą w łatwy sposób można zbadać i ocenić jej stan faktyczny. Zwykle odbywa się to poprzez sprawdzenie objętości tzw, złączy. W sytuacji, gdy impregnacja wykończeniowa jest złej jakości, to właśnie przez nią zaczyna przenikać woda. W dłuższej perspektywie uszkodzone złącza prowadzą do zniszczeń na całej powierzchni tarasu. 

Hydroizolacja tarasu krok po kroku

W kolejnym etapie, jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania samej hydroizolacji, należy zdecydować, czy prace będą wykonywane od zera, czy sytuacja wymaga jedynie naprawy i przywrócenia do działania systemu, który już istnieje. Odpowiednia diagnoza i ocena poziomu zniszczeń pozwoli trafnie dobrać odpowiedni materiał oraz metodę działania. 

Wbrew pozorom, znacznie prostsze i mniej problematyczne jest wykonanie hydroizolacji tarasu od początku. Gdy konieczna jest tzw. rekonstrukcja, należy bardzo dokładnie przeanalizować zastaną sytuację tak, aby nie przeoczyć żadnego decydującego czynnika, Zaletą płynącą z rekonstrukcji istniejącej hydroizolacji tarasu jest fakt, że naprawy są znacznie mniej inwazyjne. 

Rekonstrukcję należy rozpocząć od usunięcia wykwitów, osadów oraz śladów po wcześniejszych pracach (np. wosków), a następnie oczyścić całą powierzchnię podłoża neutralnym detergentem. Gdy powierzchnia wyschnie, rekomendujemy przerobić spoinowanie tarasy za pomocą odpowiedniej szpachlówki zewnętrznej, co znacznie wpłynie na skuteczność całej hydroizolacji. 

Jeśli mamy pewność, że woda przenika do warstwy wykończeniowej, prace hydroizolacyjne wyglądają nieco inaczej. Zniszczenia, które zaszły w podłodze są nieodwracalne, dlatego należy ją usunąć, razem z warstwą kleju i warstwą wodoodporną, które wspólnie chronią podkład podłogowy czyli tzw. jastrych. Przeprowadzając hydroizolację tarasu, jastrych trzeba uszczelnić za pomocą wodoszczelnych produktów o płynnej konsystencji. 

Kolejnym krokiem, o którym bezwzględnie należy pamiętać, jest klejenie nowej powłoki, używając kleju cementowego (dopasowanego do rodzaju podłoża) oraz zaprawy o właściwościach hydroizolacyjnych, zaprojektowanych do użytku zewnętrznego. 

W trakcie napraw, zapewnimy nowe uszczelnienie jastrychu wodoszczelnymi produktami płynnymi. Następnie następuje klejenie nowej powłoki, za pomocą kleju cementowego odpowiedniego dla rodzaju podłoża i zaprawy o właściwościach hydroizolacyjnych specjalnie zaprojektowanych do użytku na zewnątrz.

hydroizolacja na tarasie hydroizolacja tarasu

Wycieki na tarasie - jak ich uniknąć?

Aby zapobiegać wyciekom na tarasie, należy zadbać o właściwy rozmiar złączy oraz materiał, z którego zostały wykonane. Połączenia między płytkami muszą być proporcjonalne do ich rozmiaru, a materiał dopasowany do rodzaju podłogi. Podczas wykonywania hydroizolacji tarasu, coraz częściej stosuje się podłogi z dużymi płytkami. Złącza powinny zostać wykonane tak, aby tarcie nie powodowało pęknięć w podłodze, a w konsekwencji – ryzyka inflitracji. 

W kontekście hydroizolacji tarasu bardzo ważny elementem są progi. Próg to nic innego jak połączenie tarasu z drzwiami okiennymi. Progi powinny być wyższe o co najmniej o 2 cm. Ze względów estetycznych progi montuje się na tym samym poziomie, jednak w kontekście hydroizolacji i zapobiegania wyciekom, warto zachować kilkucentymetrowy margines. 

Jak pisaliśmy wcześniej, przy hydroizolacji tarasu, ale również każdego innego elementu budynku, bardzo ważna jest skrupulatność. Aby prace hydroizolacyjne zakończyły się sukcesem, należy pamiętać o takich detalach jak narożniki ścian, dylatacje i drenaże. Zwykle tworzone są specjalne, wstępnie uformowane elementy przeznaczone do różnych systemów hydroizolacji. Mogą to być np. taśmy butylowe, gaza lub paski, zapewniające dodatkową wodoodporność. Ze względu na złożoność kształtu poszczególnych detali, materiały te należy dokładnie dopasować, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek przecieków. 

Idealna hydroizolacja tarasu

Do nakładania podłogi stosuje się tzw. spoiwo cementowe. Idealna izolacja tarasu zawsze musi składać się z elastycznej i wytrzymałej warstwy hydroizolacyjnej, która będzie charakteryzować się wysoką przyczepnością do spoiwa. To możliwe dzięki komponentom, które opracowano specjalnie do obróbki detali (takich jak narożniki ścian). 

Pamiętajmy o tym, że dokumentacja techniczna wszystkich elementów i systemu hydroizolacyjnego musi posiadać cechy zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ich przeznaczenia. Wykonując hydroizolację tarasu należy mieć na uwadze nie tylko skuteczność całego systemu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jego użytkowników. 

Prace hydroizolacyjne tarasu w 7 etapach

Podsumowując, aby wykonać idealną (bezpieczną i skuteczną) hydroizolację tarasu, należy przeprowadzić prace zgodnie z następującymi etapami: 

  1. Pierwotna hydroizolacja konstrukcji tarasu za pomocą odpowiednich wygięć pionowych na ścianach i ochrona progów
  2. Interpozycja warstwy materiału, która chroni hydroizolację przed działaniem warstwy rozkładu obciążenia
  3. Tworzenie warstwy rozkładu obciążenia
  4. Zastosowanie systemu hydroizolacji w celu ochrony jastrychu
  5. Ustawienie powłoki za pomocą odpowiedniego kleju
  6. Fugowanie połączeń okładziny z płytek za pomocą odpowiedniej zaprawy o właściwościach hydroizolacyjnych
  7. Zabiegi zapewniające dalszą warstwę wodoszczelną (możliwe, ale niekonieczne)

 

 

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się

Najnowsze wpisy