Tynki renowacyjne

Tynki renowacyjne

Profesjonalny wykonawca tynków renowacyjnych

Nie wiesz, jak poradzić sobie z zawilgoconymi i zasolonymi ścianami? Szukasz fachowców, którzy z największą dbałością naprawią dotychczasowe zniszczenia i zapobiegną kolejnym w przyszłości? Nasz zespół specjalistów ma duże doświadczenie zarówno w hydroizolacji budynków i osuszaniu ścian, jak i w wykonywaniu tynków renowacyjnych. Pomożemy Ci uporać się ze skutkami działania wilgoci i sprawimy, że po zniszczeniach nie będzie ani śladu! 

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się
Spis treści
1. Czym jest tynk renowacyjny? 2. Jak działa tynk renowacyjny? 3. Jak i kiedy wykonać tynk renowacyjny? 4. Wykonanie tynku renowacyjnego składa się z trzech podstawowych kroków: 5. Tynk renowacyjny w zabytkach 6. Zalety tynku renowacyjnego

Czym jest tynk renowacyjny?

Podciąganie wilgoci zazwyczaj ma związek z uszkodzoną izolacją poziomą lub jej brakiem. Tynki renowacyjne to technologia wykorzystywana zarówno przy wewnętrznych, jak i przy zewnętrznych zawilgoceniach ścian. Konsekwencją zawilgocenia ścian jest ich zasolenie. W momencie, gdy sole ulegną rozpuszczeniu, przemieszczają się z wodą, a następnie wysychają i krystalizują się na powierzchni, niszcząc farbę i tynk. 

Tynki wapienne lub cementowe nie charakteryzują się wystarczającymi właściwościami, a w niektórych sytuacjach mogą nawet przyspieszyć proces niszczenia. Tynk renowacyjny to specjalny rodzaj tynku, który stosuje się do naprawy zawilgoconej i zasolonej ściany. Ma za zadanie nie tylko wchłonąć wilgoć, ale też oddać ją na zewnątrz (jako parę wodną), a ponadto magazynować sole i zapobiegać wykwitom. 

 

tynk-renowacyjny transport wilgoci
Tynk renowacyjny-transport wilgoci

Jak działa tynk renowacyjny?

Tynk renowacyjny wchłania wilgoć w postaci ciekłej, a następnie transportuje ją w kierunku zewnętrznej powierzchni, gdzie następuje jej odparowanie. Szkodliwe sole są magazynowane w porach tynku i mogą wypełniać je nawet przez 30 lat. 

Tynki renowacyjne tworzą systemy, składające się dodatkowo z tzw. obrzutki oraz tynku podkładowego. Każda warstwa takiego systemu ma określoną funkcję, a jej pominięcie spowoduje utratę właściwości.

Jak i kiedy wykonać tynk renowacyjny?

Nakładanie tynku renowacyjnego różni się od innych prac tynkarskich. W tym przypadku ważna jest przede wszystkim precyzja, również podczas przygotowania zaprawy. Dlatego tak istotne jest stosowanie się do uwag producenta, a przede wszystkim korzystanie z materiałów najwyższej jakości. Tylko określona porowatość tynku zagwarantuje skuteczność w przyszłości. 

Tynk renowacyjny - podłoże zasolone
Tynk renowacyjny 

Wykonanie tynku renowacyjnego składa się z trzech podstawowych kroków:

Krok 1: Przygotowanie podłoża
Bardzo ważne jest usunięcie starego tynku do 80 cm powyżej zawilgocenia. Jeśli mamy do czynienia z poważnymi zniszczeniami np. w wyniku podtopienia lub powodzi, należy usunąć cały tynk, a następnie zdezynfekować powierzchnię i rozpocząć osuszanie (rekomendujemy osuszanie mikrofalowe, które jest szybkie, bezpieczne i ekonomiczne). Na typ etapie przydatne mogą okazać się też preparaty do odsalania i odgrzybiania powierzchni. Następnie należy przejść do wypełniania spoin zaprawą oraz nałożyć warstwę z tzw. obrzutki. 

Krok 2: Nakładanie warstwy podkładowej
To etap, którego nie można pominąć, gdy zasolenie jest stosunkowo wysokie. Warstwa podkładowa nie tylko wyrównuje podłoże, ale również ma za zadanie przechowywać szkodliwe sole. Za pomocą szczotki należy stworzyć w niej rowki, dzięki którym tynk renowacyjny będzie się znacznie lepiej trzymał. 

Krok 3: Nakładanie tynku renowacyjnego
Tynk renowacyjny należy nałożyć równomierną warstwą. Na samym końcu można go pomalować na wybrany kolor. Należy pamiętać o tym, że na tynk renowacyjny można nanosić materiały tylko wysoko paroprzepuszczalne, które zapobiegną gromadzeniu się wilgoci. 

Tynk renowacyjny w zabytkach

Tynki renowacyjne odgrywają istotną rolę także w przypadku obiektów zabytkowych. Zabytki przez dziesiątki, a nawet setki lat, są narażone na powodzie, podtopienia oraz liczne awarie. Wiele z nich nie posiada izolacji poziomej, co potęguje zawilgocenia i zasolenia murów. Sole odpowiadają za zniszczenia struktury murów oraz powłok malarskich, które w przypadku zabytków są szczególnie cenne. 

Należy pamiętać, że długotrwałe oddziaływanie wody na budynek negatywnie wpływa na ich wytrzymałość. Dlatego każdą renowację, również tę związaną z obiektami zabytkowymi, należy rozpocząć od źródeł zawilgocenia. Jeśli ten istotny krok zostanie pominięty, naprawy tynków oraz nakładanie tynku renowacyjnego okaże się pomocne tylko na chwilę. 

Tynk renowacyjny - pleśń
Tynk renowacyjny – pleśń

Zalety tynku renowacyjnego

Tynk renowacyjny to skuteczny sposób na mokre ściany! Ma za zadanie chłonąć sól, która znajduje się w wodzie, jest paroprzepuszczalny i nie powoduje wykwitów. W przeciwieństwie do tynków gipsowych, nie chłonie wilgoci. Co więcej, tynk renowacyjny tworzy powierzchnię, która jest przystosowana do pokrycia farbą, dzięki czemu nie ingeruje w wygląd zewnętrzny ścian. Ponadto, tynk renowacyjny może być stosowany zarówno w starszym jak i w nowym budownictwie, również na mokrym murze. W praktyce oznacza to, że prace mogą zostać przeprowadzone zanim ściany wyschną. 

Pamiętaj, że tynk renowacyjny nie jest rozwiązaniem problemu wilgoci w domu i nie zastąpi odpowiednio wykonanej izolacji. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jakie prace krok po kroku powinny zostać wykonane w związku z zawilgoconymi murami. 

Skontaktuj się

Nasz zespół doradzi i wykona usługę.

Porozmawiaj ze specjalistą

Skontaktuj się

Najnowsze wpisy