Tynki renowacyjne – profesjonalne wykonawstwo
Tynki renowacyjne
Zawilgocone i zasolone ściany budynków to problem, z którym często mierzą się właściciele domów oraz budynków użytkowych. Zadanie naprawy dotychczasowych uszkodzeń oraz podjęcia stosownych kroków na drodze do przeciwdziałania tego typu sytuacjom w przyszłości zazwyczaj powierza się profesjonalistom z renomowanych firm. W naszym przedsiębiorstwie często przejmujemy na siebie odpowiedzialność za realizację wysokiej jakości tynków renowacyjnych. Warto sprawdzić, jak to wygląda w praktyce.
Tynki renowacyjne – co to takiego?
Tynkiem renowacyjnym zazwyczaj nazywa się specjalny materiał przeznaczony do stosowania przy zawilgoconych ścianach budynków (tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych). Znajdują one zastosowanie głównie tam, gdzie pojawia się problem zasolenia murów, pod warunkiem jednak relatywnie szybkiego przekazania pomieszczeń do użytku.
Tynki renowacyjne w swej zasadniczej istocie są porowatymi, złożonymi z kilku ściśle przylegających do siebie warstw wyprawami. Do ich najważniejszych zadań zalicza się odprowadzanie nadmiaru wilgoci z powierzchni ściany. Przejętą wodę wydala on na zewnątrz w postaci pary wodnej. Dodatkowo takie tynki wykazują także zdolność do gromadzenia szkodliwych soli. Ich zastosowanie redukuje do minimum ryzyko wystąpienia nieestetycznych wykwitów na powierzchni ściany.
Wysokiej jakości tynk renowacyjny odznacza się nie tylko wyjątkowymi walorami użytkowymi, ale też estetycznymi. Jego powierzchnię można bez problemu pokryć dowolną farbą w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela obiektu budowlanego.
Omawiany tynk wyróżnia się uniwersalnością zastosowania. Można go z powodzeniem wykorzystywać na suchych i mokrych murach, w starszym oraz nowszym budownictwie. Jego użycie dla wielu inwestorów oznacza znaczące oszczędności finansowe oraz czasowe. Wyróżnia go bowiem relatywnie niska cena. Co istotne, prace przy jego wykorzystaniu mogą z powodzeniem być przeprowadzane jeszcze przed całkowitym wyschnięciem ścian.
Wykonanie tynków renowacyjnych
Wiele osób zastanawia się, jak w praktyce wygląda wykonanie tynków renowacyjnych? Dobrze jest uświadomić sobie, że przed przystąpieniem do realizacji tego zadania wskazane jest zlikwidowanie przyczyn występującego zawilgocenia ścian.
Później trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię muru, a następnie narzucić obrzutkę zwiększającą przyczepność tynku podkładowego. Dalej trzeba odczekać określoną ilość czasu aż do wyschnięcia obrzutki. Gdy to się stanie, można przystąpić do nakładania tynku podkładowego renowacyjnego. Warto przy tym pamiętać o konieczności przetarcia jego warstwy przy użyciu specjalnej wyposażonej w zęby pacy.
Tynki renowacyjne zawsze należy rozprowadzać równomiernie po danej powierzchni. Ich nawierzchnię można pomalować na dowolny kolor. Na tego typu tynki nanosi się jedynie tworzywa paroprzepuszczalne, wykazujące się zdolnością do zapobiegania gromadzeniu się wilgoci na danym podłożu.
Tynki renowacyjne – do obiektów zabytkowych (i nie tylko)
Tynki renowacyjne odgrywają bardzo istotną rolę zwłaszcza w przypadku budynków dysponujących statusem zabytków. Postawione wiele lat temu obiekty zazwyczaj pozbawione są izolacji poziomej. W praktyce oznacza to zwiększone ryzyko wystąpienia zalań, podtopień i powodzi. Nierzadko taki stan rzeczy prowadzi także do zawilgoceń i zasoleń murów. Zniszczenie struktury ścian i powłok malarskich to niekorzystne zjawisko w przypadku każdego budynku. W szczególności dotyczy to jednak obiektów zabytkowych z uwagi na ich wyjątkową wartość dla ich lokalnej czy też krajowej kultury.
Czynności związane z renowacją obiektów zabytkowych rozpoczyna się zawsze od zdiagnozowania przyczyn zauważonych zawilgoceń. W przeciwnym przypadku wszelkie zabiegi renowacyjne – także przy użyciu odpowiednio dobranych tynków – mijałaby się zasadniczo z celem. Nie przyniosłyby bowiem pożądanych rezultatów.
Najczęściej pojawiające się błędy przy nakładaniu tynków renowacyjnych
Przed zastosowaniem tynków renowacyjnych warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że tego typu okładziny pod żadnym pozorem nie mogą być stosowane jedynie w miejscu wysoleń. Wskazane jest ich rozprowadzenie na odpowiednio wydzielonej architektonicznie strefie, gdzie można zauważyć poważne uszkodzenia ścian.
Trzeba też pamiętać o uprzednim dokładnym usunięciu starych, zniszczonych i zasolonych tynków. Najlepiej skuć je na wysokości co najmniej 80 cm powyżej linii zawilgocenia lub zasolenia. Podobnie należy również pomyśleć o pozbyciu się zmurszałej zaprawy poprzez jej wykucie lub wydrapanie ze spoin. Powierzchnię należy oczyścić mechanicznie, nie dopuszczając do kontaktu zasolonego gruzu z nienaruszonymi częściami budynku. Tynki renowacyjne muszą być nakładane warstwami o jednakowej grubości.
Tynk renowacyjny nie jest izolacją wodoochronną, Nie może on zatem stanowić skutecznej alternatywy dla izolacji poziomej oraz pionowej. Ponadto nie może on także stykać się z gruntem.
Tynki renowacyjne – najważniejsze informacje
Tynki renowacyjne są specjalnymi materiałami stosowanymi przy zawilgoconych i zasolonych ścianach budynków. Ich głównym zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci z powierzchni ściany i redukcja szkodliwych soli. Tynki renowacyjne są porowate i składają się z kilku warstw wypraw. Posiadają walory estetyczne, umożliwiając pokrycie ich powierzchni farbą.
Wykonanie tynków renowacyjnych rozpoczyna się od likwidacji przyczyn zawilgocenia ścian. Następnie powierzchnia muru jest przygotowywana poprzez narzucenie obrzutki zwiększającej przyczepność tynku podkładowego. Po wyschnięciu obrzutki nakłada się tynk podkładowy renowacyjny, a następnie równomiernie rozprowadza się tynk renowacyjny na całej powierzchni. Powierzchnię można pomalować na dowolny kolor, a na tynki renowacyjne nakłada się tworzywa paroprzepuszczalne.